Akköprü Junction für den ersten Grabschuss

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin, Konya, İstanbul ve Samsun yollarının kesişiminde bulunan Akköprü Kavşağı’ndaki trafik sıkışıklığını rahatlatmak amacıyla hazırladığı projede ilk kazma vuruldu.Akköprü kavşağının yan varyant bağlantı yollarının açım çalışmalarına başlandı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna’nın, Başkent ulaşımına ilişkin devrim niteliğindeki kararları bir bir hayata geçiriliyor. 24 saat kesintisiz ulaşımla başlayan, bakiye aktarımı, uzak ilçelere belediye otobüsü hizmeti, tek binişlik kartlarda indirim gibi pek çok yenilikle ulaşımda yaşanan dönüşüm çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

AMAÇ BAŞKENT TRAFİĞİNİ RAHATLATMAK
Sabancı-Bağlıca Bulvarlarını birbirine bağlayan yaklaşık 5,5 kilometrelik bulvarın ardından Başkent trafiğini daha da rahatlatacak yeni kavşak ve yol projelerinden biri olan Akköprü Kavşağı, 2’şer şeritten 3’er şeride çıkarılacak.
İlk etapta Konya, İstanbul ve Samsun yollarının birbirlerine bağlantısını sağlayacak yan varyant yollarının açım işlemine başlanırken, trafiğin aksamaması içinkavşaktaki ana çalışmaya okulların kapanmasıyla birlikte başlanacak.

TRAFİK SIKIŞIKLIĞI GİDERİLECEK
Büyükşehir Belediyesi, 1998 yılında hizmete açılan ve bölge trafiğine büyük rahatlama kazandıran Akköprü Kavşağı’ndaki köprüyü genişleterek, orta bölümünde yer alan İstanbul Yolu’na katılım bağlantılarını da Konya ve Samsun yollarının sağ taraflarına alacak.

Akköprü Kavşağı’nın, mevcut durumda, Konya Yolu-Samsun Yolu bölümünün 2 gidiş-2 geliş üstten, İstanbul Yolu da alttan 3 gidiş-3 geliş olarak kullanıldığını belirten yetkililer, köprünün ortasının açık, merkezden de sağa sola dönüşlerin yer aldığını ifade ettiler. Mevcut yolun, çaprazlama olmasından dolayı Akköprü Kavşağı’na gelindiğinde, trafik akışında sıkıntılar yaşandığına dikkat çeken yetkililer, bunu ortadan kaldırmak için yeni bir proje hazırlandığını ve Başkan Tuna’nın talimatıyla da çalışmalara başlandığını kaydettiler.

13 İŞ MAKİNESİYLE HUMMALI ÇALIŞMA
Haziran ayında başlaması planlanan çalışma öncesi, hazırlık aşaması olarak nitelendirilen yan varyant yollarının açımına 10 kamyon, 1 ekskavatör, 1 silindir, 1 greyder ve 15 kişilik ekiple başladıklarını ifade eden belediye yetkilileri, “Öncelikle yan yolları açıp, Konya, İstanbul ve Samsun yolları bağlantılarını hazır hale getireceğiz. Okulların kapanmasıyla da köprü genişletme çalışmasına başlanacak” bilgisini verdiler.

3 ŞERİT KÖPRÜ VE KÖPRÜ ÖNCESİ BAĞLANTILAR OLACAK
Kavşaktaki köprünün arasının birleştirilerek, köprü üstünün toplam 6 şeride çıkarılacağını, İstanbul ve Ulus yönüne dönüşlerin de Samsun ve Konya yolları üzerinde köprüye girmeden önce sağa dönerek sağlanacağınıbildiren yetkililer şu açıklamayı yaptılar:
“Hem Konya Yolu’nda hem de Samsun Yolu’nda birer kulp açıyoruz. Köprüye girmeden önce açacağımız bu yollarla, sürücülerimiz hem Ulus istikametine hem de İstanbul yolu istikametine geçiş yapabilecekler. Bunları yaptığımızda da Akköprü trafiğindeki çaprazlamayı ortadan kaldırarak, yolun devamlılığını ve kesintisiz trafik akışını sağlamayı amaçlıyoruz.”

Reklamlar

Ähnliche Eisenbahnnachrichten

Schreiben Sie den ersten Kommentar

Bewertungen

Diese Seite verwendet Akismet, um Spam zu reduzieren. Erfahren Sie, wie Ihre Kommentardaten verarbeitet werden.