Marmaray Yenikapı Batıkları İçin Metroda Müze

Arkeoloji Müzeleri’nde düzenlenen Marmaray-Metro Kurtarma Kazıları Sempozyumunun açılışında konuşan İstanbul Üniversitesi Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü’nden Prof. Dr. Sait Başaran, Yenikapı’da Bizans dönemine ait batık kazı çalışmaları sırasında bugüne kadar 4 ve 11’inci yüzyıllara ait 32 batığa ulaşıldığını söyledi.

Gemilerin su tanklarında koruma altına alındığını belirten Başaran, “Tanklara bazı kimyasallar katarak şu an sünger gibi olan tahtaların sertleşmesini sağlayacağız. Daha sonra Yenikapı’daki metronun yanında kurulması düşünülen müzede batıkları sergilemeyi planlıyoruz” diye konuştu. Çalışmaların bilim dünyasında heyecan yarattığını belirten Başaran, Konstantin Surları’na ait olduğu tahmin edilen duvar kalıntısı ile 6.50 metre derinlikte ortaya çıkarılan prehistorik dönem buluntularının çok önemli olduğunu vurguladı.

Kaynak: Hürriyet

Net Tercüme Hizmetleri Ltd. olarak İngilizce, Almanca, Rusça, Fransızca dillerinde Raylı Sistemler terminolojisinde uzman 35 kişilik tercüman kadromuz ile hizmetinizdeyiz. Referanslarımız için Nettercume.com.tr

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

18 / 0,596